Plány SÚRAO

V současné době SÚRAO usiluje o povolení k průzkumům celkem v devíti lokalitách, zvažovaných pro hlubinné úložiště radioaktivního odpadu. Tvrdí, že ke konci roku 2018 chce jejich počet zúžit na čtyři, kde by prováděla mj. hlubinné vrty. Ve svých plánech předpokládala výběr finální lokality do roku 2025, začátek výstavby úložiště v roce 2030 a zahájení jeho provozu od roku 2065; nyní mluví o tom, že výstavba úložiště by začala v roce 2050 a trvala (zřejmě částečně už za provozu) do roku 2130.

Naše lokalita Magdalena leží na katastrálním území obcí Jistebnice (19,5 km2), Nadějkov (4,8 km2) a Božetice (1,4 km2).

Červené čáry vyznačují hranice průzkumného území, fialové hranice žulového masivu, kde by mohlo být vlastní podzemní úložiště; průzkumné hlubinné vrty by byly prováděny právě na okrajích žulového masivu.

Podrobnější informace k průzkumům

Podzemní areál úložiště by tedy ležel přibližně na území mezi Zvěstonínem, Svoříží a sv.Magdalénou v hloubce 500 metrů. Zabere místo 440 hektarů, tedy jako 700 fotbalových hřišť. Celkem má být během jeho stavby vyrubáno přes 2 miliony m3 horniny.

Velikostí nadzemního areálu by byla více než 23 hektarů. Jeho součástí má být i jaderné zařízení pro překládání odpadů do nových obalů, zvané horká komora  a může tu být i sklad vyhořelého paliva. Samozřejmostí je těžní jáma a další provozní objekty. Jeho vybudování plánuje SÚRAO mezi Makovem a Padařovem.

Podrobnější informace ke stavbě úložiště