Historie

2018

SÚRAO usiluje o povolení k průzkumům na devíti lokalitách. Soud ve věci žaloby z roku 2015 rozhodl ve prospěch obcí – povolení k průzkumům vůbec nemělo být vydáno. Zákon o úložišti stále ještě nebyl projednán. SÚRAO pokračuje ve „výzkumu“, často i přes nesouhlas majitelů pozemků. S prezentací dosavadních výsledků průzkumů/výzkumů v dubnu navštívila Padařov, kde ji přivítal všeobecný nesouhlas. Rada SÚRAO, která měla v prosinci rozhodnout o zúžení počtu lokalit na čtyři, si vyžádala odklad a doplnění informací.

2017

SÚRAO nezískala povolení k prodloužení průzkumů. Tvrdí proto, že provádí pouze výzkum. Ministr životního prostředí Richard Brabec v prosinci navštívil Jistebnici a ubezpečil starosty a občany, že proti vůli občanů stát jít nechce. Vzápětí jeho ministerstvo rozhodlo o zpětném povolení průzkumů na lokalitách pro tento rok. Protože se však obce a spolky odvolaly, SÚRAO svou žádost stáhla.

2016 

Obce a spolky zakládají Platformu proti hlubinnému úložišti. Průzkumy začínají se zpožděním, protože SÚRAO nezvládla výběrové řízení na firmu, která je má provést. Ministr průmyslu Mládek sděluje novinářům, že k dalším průzkumům doporučí pouze dvě lokality (Kraví Hora a Horka), po několika dnech však bere svoje slova zpět. SÚRAO zveřejnila zprávu o dokončení průzkumů ve stávajících sedmi lokalitách a plánech na pokračování průzkumu ve třech až čtyřech lokalitách, které „budou přístupny dialogu“. Navíc začala prověřovat i lokality u jaderných elektráren Dukovany a Temelín.

2015

SÚRAO zveřejnila Projekt průzkumných prací (ke stažení, 2,86 MB). MŽP vydává povolení k průzkumům, obce se brání žalobami, které však nemají odkladný účinek.

2013

Přestože se SÚRAO nepodařilo získat souhlas s průzkumem nikde, rozhodla se zahájit průzkumy na všech sedmi lokalitách. Obce o tom neinformovala na schůzce Pracovní skupiny v závěru roku 2012, dozvídají se vše až se zpožděním. V důsledku (nejen) tohoto podrazu se Pracovní skupina rozpadá, obce vydávají memorandum K hlubinnému úložišti férově.

2012

Pracovní skupina dokončila návrh zákona, který by posílil pravomoci obcí – jejich nesouhlas by mohlo „přebít“ až hlasování Senátu.

2010

SÚRAO lokality znovu přejmenovala (u nás na „Magdalénu“), přidala k dosavadním šesti sedmou a snažila se přesvědčit obce, aby – za finanční kompenzace – souhlasily s pokračováním průzkumů na svém území. Tvrdí, že bez souhlasu obcí průzkumy neproběhnou. Začíná se scházet Pracovní skupina pro dialog o hlubinném úložišti, v níž jsou zástupci SÚRAO, ministerstev, úřadu pro jadernou bezpečnost, obcí, občanských spolků i nezávislí odborníci – geologové, sociologové i právníci.
2005-2009
Během pozastavení průzkumů SÚRAO zpracovávala materiály, které zatím získala nebo našla v archivech.

2004

Proběhla další místní referenda, jejich výsledkem byl opět nesouhlas s úložištěm (Jistebnice 97,3 %, Zhoř 99,3% voličů). SÚRAO přesto zahájila průzkumy. Ministr průmyslu je však po dalších protestech obcí pozastavil do roku 2009.

2003

Lokality pro úložiště měly být zakresleny do územního plánu Jihočeského kraje, ale po protestech samospráv a občanů se tak nestalo. V obcích proběhla místní referenda s jednoznačným výsledkem – nesouhlas s úložištěm (Nadějkov 95,7 %, Božetice 97,2%, Přeštěnice 99,4% voličů).

 

2002

Výběr lokalit byl přehodnocen a vybráno bylo šest lokalit; lokalita na Jistebnicku se posunula o něco jižněji a byla přejmenována na Božejovice – Vlksice.

2001

Bylo založeno občanské sdružení Zachovalý kraj. SÚRAO na schůzkách se starosty tvrdí, že počet a umístění lokalit se nebude měnit.

2000

Lokality s názvem Chyšky a Vlksice objevily na seznamu původně vytipovaných osmi vhodných lokalit.