Připravujeme

Besedy se – pokud není uvedeno jinak – konají vždy první sobotu v měsíci od 17 hodin v  nadějkovském kině. V červnu, o prázdninách a v září má čajovna přestávku.

  • 5. května – Veronika a Matěj Neznalovi: Království Mustang (Nepál)
S Veronikou a Matějem Neznalovými se setkáme už poněkolikáté. Podívali jsme se s nimi už na Island, do Ománu nebo do „malého Himaláje“ Ladaku, tentokrát navštívíme království Mustang v západním Nepálu.
„Za hřebeny Himálaje leží téměř zapomenuté království Mustang, kde se udržela nenarušená tibetská kultura a tantrický buddhismus a které bylo donedávna téměř izolováno od okolního světa. Omezenému počtu turistů je speciální povolení ke vstupu udělováno teprve od devadesátých let. Mustang je součástí Nepálu, který se v roce 2008 stal republikou, a Raja Jigme Dorje Palbar Bista už není oficiálně králem. Stále však žije ve svém paláci uprostřed opevněného města Lo Manthang a požívá nezmenšené úcty obyvatel země. Rostoucí vliv Číny a téměř dokončená silnice, která bude nejsnazší spojnicí mezi Čínou a Indií, však brzy nenávratně změní tento odlehlý kout naší planety, který je stále ještě dosažitelný jen pěšky nebo na koni.“ (text CK Adventura)
***

Od podzimu (doufejme) se v Čajovně může objevit např. Namibie (barři Novotní), Kanada (Pavel Černý), další cyklojízdy Jiřího Fišera, Francie a Vincent van Gogh s Jirkou Jiroutkem…