Den proti úložišti

V sobotu 21. dubna 2018 budou lidé v lokalitách už počtvrté společně protestovat proti způsobu, jakým stát vybírá místo pro úložiště radioaktivních odpadů.

 

Loňský Den proti úložišti začal 22. dubna 2017 odpoledne v jistebnické osadě Makov, kde místní občané spolu se starostou Jistebnice Vladimírem Maškem a místostarostou Jiřím Popelkou vysadili sakuru. Po vzoru Japonců, kteří se pod kvetoucími sakurami - symboly přírody a života - každoročně scházejí, obdivují je a pořádají pikniky, tak založili novou tradici: každý rok by si zde chtěli připomenout, že zdejší krajina je ohrožena plány na vybudování úložiště radioaktivního odpadu a vyjádřit svoje odhodlání ji před tímto osudem bránit. Sakura připomíná také nedávnou tragickou událost – havárii atomové elektrárny ve Fukušimě.

Přes deštivé a větrné počasí se sázení i krátký piknik podařilo zdárně dokončit a makovští se vydali na pěší cestu do blízkého Padařova. V tamějším kulturním domě se sešlo asi sedm desítek lidí, aby si vyslechli přednášku fotografa Zdeňka Mlnaříka: o dnešní podobě místa další jaderné havárie, elektrárny v Černobylu. Působivé vyprávění a snímky účastníky besedy zaujalo, někteří z nich by rádi by vše viděli na vlastní oči, ale po tom, aby okolí Jistebnice čekal osud "města duchů" Pripjať nebo některé okolních vysídlených vesnic, určitě netouží nikdo.

Akci pořádaly osadní výbory Padařov a  Makov a spolek Zachovalý kraj s podporou města Jistebnice, obcí Nadějkov a  Božetice, osadního výboru Božejovice, spolku Naše Chyšecko a Okrašlovacího spolku pro Nadějkov a okolí.

Fotografie ze Dne proti úložišti v Makově a Padařově

Úložiště radioaktivního odpadu lidé na Jistebnicku nechtějí. V Makově zasadili strom. - Táborsko, 22. 4. 2017

Přehled akcí na ostatních lokalitách najdete na stránkách Nechceme úložiště nebo Platforma proti úložišti

' ;

Příští čajovna

Jiří Fišer: Z Ukrajiny (na kole) až do Tábora. Sobota 3. února od 17 hodin v kině v Nadějkově. Více ›

Den proti úložišti

V sobotu 21. dubna 2018 budou lidé v lokalitách už počtvrté společně protestovat proti způsobu, jakým stát vybírá místo pro úložiště radioaktivních odpadů. Více ›

Platforma proti úložišti

Obce a spolky, nespokojené s dosavadním postupem státu při hledání místa pro úložiště jaderného odpadu, založily Platformu proti hlubinnému úložišti. Členové Platformy se 4. října sešli v Božejovicích u Jistebnice. Více ›