Připravujeme

Besedy se – pokud není uvedeno jinak – konají vždy první sobotu v měsíci od 17 hodin v  nadějkovském kině. V červnu, o prázdninách a v září má čajovna přestávku.

Brazílii si nejčastěji spojujeme s fotbalem, plážemi, karnevalem nebo sambou. Tato země kontinentálního rozměru však nabízí mnohem více!
Pavel Šembera do Brazílie již deset let pravidelně cestuje za obchodem i poznáváním a tuto zemi a její lidi si zamiloval. O rozdílech mezi českou a brazilskou kulturou napsal humoristickou knížku „Brazílie – Návod k použití“, o záludnostech brazilské portugalštiny vede blog www.tudobem.cz. Ve svém povídání představí pestrost Brazílie, ať už po stránce přírodního bohatství, kulturních zvyků nebo gastronomických specialit. Společně navštívíme např. Manaus, srdce Amazonie, mokřady Pantanal s vynikajícími podmínkami pro pozorování exotické fauny nebo roviny brazilského středozápadu, kde Jan Antonín Baťa kdysi uprostřed pralesa založil město Batayporã a dnes se kolem pase nespočet krav. Zavítáme na kávové plantáže i do hlavního města Brasília, které nechal zbudovat v modernistickém stylu brazilský prezident českého původu Juscelino Kubitschek. Nemůžeme vynechat slavné vodopády na řece Iguaçu nebo multikulturní metropoli São Paulo. Zároveň vám cestovatel na základě řady osobních historek přiblíží mentalitu temperamentních Jihoameričanů.

 • 2. března: Zdeněk Lyčka – Na kajaku 800 km po řece Rhôně
 • 6. dubna:  Vítězslav Dohnal, Pavel Doucha a Tomáš Kupsa – Himalájem jen tak aneb chcípáci na horách
  O přechodu sedla Pin Parvati s batohem na zádech a bez nosičů, o 
  brodění řek, koupání pod hvězdami, hledání prasklin v ledovci a popíjení 
  benzínu na jednom z méně známých, ale náročných treků v indické částí 
  Himaláje. O své zážitky se podělí občasní tuláci po opuštěných stezkách… 
 • květen: 150. čajovna – zahradní slavnost (pokud vyjde počasí) s hudbou a dalším programem, např. divadelním představením Marky Míkové a Tondy Novotného Husy na tahu.

Na podzim se (doufejme) v Čajovně může objevit např. Namibie (bratři Novotní), Kanada (Pavel Černý), další cyklojízdy Jiřího Fišera…