Bude v Čajovně

Besedy se konají v kině v Nadějkově od října do května, obvykle první sobotu v měsíci, od 17 hodin. Přes prázdniny (od června do září) má čajovna přestávku.

Nejbližší besedy:

3. prosince Ivan Derer: Na kole z Lisabonu do Prahy
Proč to dělám, říkám si furt dokola. Kromě inspirace žebrákem z Ria de Janeira, který přejel na kole dvanáct set kilometrů do Florianópolisu a tam mi o tom vyprávěl, a knihou Roffa Smithe, který objel na kole Austrálii, je tam určitě ještě něco. Je to chuť osvědčit schopnost překonávat vzdálenosti vlastní silou a u toho si zpomaleně prohlédnout Evropu. Zemi, která za to stojí.

7. ledna Petr Svoboda: Pohoří Velebit v Chorvatsku
Pohořím Velebitu od severu k jihu. Povídání s promítáním o nejmohutnějším a turisticky nejzajímavějším chorvatském pohoří, na jehož území se nacházejí dva národní parky a jeden park přírody. Během večera se dozvíte něco o přírodě i životě lidí na Velebitu i cestovatelských zážitcích při putování v těchto nádherných horách, jejichž některé části mnozí z vás znají ze série mayovských filmů o náčelníkovi Apačů Vinnetouovi.
Večerem vás provede Petr Svoboda, který v této oblasti působí jako turistický průvodce.

4. února Martin Strouhal: Letec RAF Jan Jeřábek
Sgt. Jan Jeřábek byl milevský rodák, příslušník Royal Air Force (Britského královského letectva). V roce 1939 neváhal, opustil svoji vlast, a bohužel se z bojů 2. světové války se nevrátil. Narodil se dne 8. února 1919 přímo v budově milevské radnice a zahynul v kabině stíhacího letounu Spitfire Mk. V jako příslušník 313. (československé) stíhací perutě dne 15. července 1942 v leteckém souboji nad kanálem La Manche. Místem jeho posledního odpočinku je hřbitov ve francouzském městě Saint-Brieuc.
U příležitosti jeho 100. výročí Jana Jeřábka, tedy v roce 2019, byla v Milevském muzeu uspořádána výstava věnována právě tomuto letci. V témže roce Milevské muzeum vydalo knihu s názvem Věčně usměvavý nebeský jezdec Jan Jeřábek.
Autor knihy Martin Strouhal si pro vás připravil besedu o osudech tohoto letce.
Součástí besedy bude možnost nahlédnutí do unikátního fotoalba, které sezachovalo do dnešní doby. Je v něm okolo150 fotografií Jana Jeřábka, doslova od peřinky až po jeho hrob. Dále budou k nahlédnutí fotografie, které zachycují Jana Jeřábka ve službě RAF od dalších autorů.

11. března: Martina Břeňová: Nový Zéland – Kiwi inspirace
O Novém Zélandu, cestování, inspiraci v paliativní péči a sociálním podnikání, o Mordoru, nejmodřejších jezerech i nekonečných pastvinách.

1. dubna Tereza Dvořáková: Jak si sestavit dějiny domu
Drželi vaši předkové domek, chalupu, selskou usedlost, mlýn či dům ve městě? Chtěli byste o dané nemovitosti zjistit co nejvíce informací? Přijďte se dozvědět, jaké prameny využívat a kde je hledat. Součástí přednášky budou i praktické rady a ukázky, jak zpracovat dějiny domu nebo i celé vesnice.
Před čajovnou vycházka k lavičce kronikáře Karla Jindráka.

6. května Jitka Kosíková: Břehy nejsou na dohled
Setkání s autorkou knihy Břehy nejsou na dohled, dětskou zdravotní sestrou Jitkou Kosíkovou. Vzpomínky na misi Lékařů bez hranic ve zhrouceném Středomoří uprostřed humanitární krize a postřehy z práce v pediatrickém týmu mobilního hospice Cesta domů.
Před čajovnou vycházka k lavičce nadějkovského lékaře MUDr. Jana Blabola.


<<<zpět na úvod   <<<zpět na čajovny