Čajovna Na stezce 2018/19

Od října se po prázdninové přestávce znova rozběhly besedy v nadějkovské Čajovně Na stezce.

V sobotu 4. května nás čeká už 150. setkání (první bylo v lednu 2002), takže program bude trochu slavnostnější. Chystáme „cestovatelské“ divadelní představení Marky Míkové a Tondy Novotného Husy na tahu, pozvali jsme vynikajícího harmonikáře Jana Koláčka (kdo jste byli na 100. čajovně, možná se na něj pamatujete), čaj bude připravovat Honza Náprava z Dobré čajovny v Táboře a možná dojde i na čtení, promítání a výstavku z cest našich hostů. Hlavní ale je, abychom se spolu potkali…
Začínáme po 14 hodině na Farské zahradě (mezi kostelem a farou) v Nadějkově, při nepříznivém počasí se přesuneme o pár metrů vedle, do bývalého kina.

A jaká byla letošní sezóna?

Na první z besed, v říjnu, jsme přivítali našeho stálého hosta, cestovatele, učitele a truhláře Jindru Částku z Kvasejovic u Sedlce a vypravili se s ním za orchidejemi národních parků Turecka. V listopadu jsme s architektem, gurmánem a nadějkovským chalupářem Jirkou Jiroutkem navštívili krajinu Vincenta van Gogha – Provence, v prosinci jsme se s Expedicí Chárius vypravili do Jakutska. Našimi průvodci byli dva muži ze Sudoměřic u Bechyně – hajný Norbert Homola a starosta Stanislav Houdek. Lednová beseda nás zavedla na řeku Karatal v Kazachstánu, po které se náš host Jiří Novotný s přáteli jako vůbec první lidé plavili na lodi. Krom toho chytali ryby, potkali dva místní obyvatele a minuli gulagy stalinské a vesnice poststalinské éry na březích řeky. V únoru jsme se s Pavlem Šemberou podívali do Brazílie, kam již deset let pravidelně cestuje za obchodem i poznáváním. O rozdílech mezi českou a brazilskou kulturou napsal humoristickou knížku Brazílie – Návod k použití, o záludnostech brazilské portugalštiny vede blog www.tudobem.cz. V březnu jsme se Zdeňkem Lyčkou spluli na kajaku (po Dunaji a Labi) další velkou evropskou řeku – Rhônu, téměř od pramene v Alpách až do ústí ve Středozemním moři. V dubnu nás občasní tuláci po opuštěných cestách Vítězslav Dohnal, Pavel Doucha a Tomáš Kupsa vzali s sebou do Himaláje (viz film) a prověřili si, kdo z publika by se na příští dobrodružnou výpravu mohl vydat s nimi.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Čajovny a jeho autorem je Olina. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.