Čajovna Na stezce

Od října se po prázdninové přestávce znova rozbíhají besedy v nadějkovské Čajovně Na stezce. Pokud není uvedeno jinak, bývají první sobotu v měsíci od 17 hodin v kině v Nadějkově.
Na první z nich jsme přivítali našeho stálého hosta, cestovatele, učitele a truhláře Jindru Částku z Kvasejovic u Sedlce a vypravili se s ním za orchidejemi národních parků Turecka. V listopadu jsme s architektem, gurmánem a nadějkovským chalupářem Jirkou Jiroutkem navštívili krajinu Vincenta van Gogha – Provence, v prosinci jsme se s Expedicí Chárius vypravili do Jakutska. Našimi průvodci byli dva muži ze Sudoměřic u Bechyně – hajný Norbert Homola a starosta Stanislav Houdek. Lednová beseda nás zavedla na řeku Karatal v Kazachstánu, po které se náš host Jiří Novotný s přáteli jako vůbec první lidé plavili na lodi. Krom toho chytali ryby, potkali dva místní obyvatele a minuli gulagy stalinské a vesnice poststalinské éry na březích řeky. V únoru jsme se s Pavlem Šemberou podívali do Brazílie, kam již deset let pravidelně cestuje za obchodem i poznáváním. O rozdílech mezi českou a brazilskou kulturou napsal humoristickou knížku Brazílie – Návod k použití, o záludnostech brazilské portugalštiny vede blog www.tudobem.cz. V březnu jsme se Zdeňkem Lyčkou spluli na kajaku (po Dunaji a Labi) další velkou evropskou řeku – Rhônu, téměř od pramene v Alpách až do ústí ve Středozemním moři.
V dubnu by měli přijet občasní tuláci po opuštěných cestách Vítězslav Dohnal, Pavel Doucha a Tomáš Kupsa, kteří svoje vyprávění sebekriticky nazvali Himalájem jen tak aneb chcípáci na horách a natočili o něm i krátký film.

V květnu nás čeká už 150. setkání v Čajovně Na stezce (první bylo v lednu 2002), takže by program měl být trochu slavnostnější… podrobnosti budeme postupně doplňovat, zatím můžeme slíbit „cestovatelské“ divadelní představení Marky Míkové a Tondy Novotného Husy na tahu a vynikajícího harmonikáře Jana Koláčka (kdo jste byli na 100. čajovně, možná se na něj pamatujete).

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Čajovny a jeho autorem je Olina. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.